Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda 500’den fazla hayvan öldü, yaralı hayvanlar “satın alınarak” kesimden kurtarılmaya çalışılıyor

Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü’nün verilerine göre, Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağ ilçelerindeki köyleri etkileyen yangınlarda şimdiye kadar 556 koyun ve keçi öldü. Vücutlarının yüzde 40 yanan yüzlerce yaralı hayvan için de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait barınak rehabilitasyon merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Tedavi edilemeyecek durumda olan ağır yaralı 250 hayvan da Et ve Süt Kurumu’na kesime gönderildi. Ancak Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği ise yaşama şansı olan bu hayvanları uzman ekipleriyle tedavi altına almak için nakil desteğine ihtiyaç duyuyor. Et ve Süt Kurumu’nun her hayvan için 7 bin lira bedel belirlediğini söyleyen Dernek Başkanı Okan Oflaz, “Yanık farklı bir alan, bizim ekibimiz bu hayvanları tedavi edebilir. Bizim hayvanların sahiplerine ödeme yapmamız gerekiyor. Başka türlü bu hayvanları kurtarma şansımız yok” dedi.

Diyarbakır ve Mardin sınır köylerinde 20 Haziran gecesi çıkan büyük yangının etkileri devam ediyor. Yangınlar nedeniyle şimdiye kadar 14 insan hayatını kaybetti. Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan ve kırsal Yazçiçeği mahalleleri ile Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerinde çıkan yangında, bölgede yetiştirilen hayvanlar da etkilendi. Yangın nedeniyle şimdiye kadar 556 koyun ve keçi öldü, 2 eşek ve 2 köpek de yaralandı.

Yangın, yaban hayvanlarının bulunduğu ormanlık alana ulaşmadı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı sorumlusu Jehat Altun‘un aktardığına göre, yangının tarım arazilerinin bulunduğu alanda çıkması ve ormanlık alana ulaşmaması sebebiyle yaban hayvanlarının yaralanmadığı tahmin ediliyor. Belediyeye ait hayvan barınağının bir kısmı yangında yaralanan hayvanlar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılmaya başlandı. 


Yangınlarda şimdiye kadar 556 koyun ve keçi hayatını kaybetti. (Fotoğraf: Arat Barış)

Hayvanların vücudunun en az yüzde 40’ı yandı, koordinasyon oluşturuldu

Sahada veteriner hekimlerin çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Altun, bölgedeki durumu şu sözlerle anlattı:

“Tedavi edilemeyecek hayvanlar kesime gönderildi. Yangında çiftlik hayvanları zarar gördü. Neredeyse hepsinde yüzde 40’tan fazla yanık var. Yangında yaralanan hayvanlar için Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi ve  Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası koordineli çalıştı. Beşiktaş Belediyesi’nden veterinerleden oluşan bir ekip bugün destek için bölgeye ulaştı. Yangında ölen hayvanlar bugün büyük çukurlar kazılıp gömülecekler. Yaralanan 2 köpekte sadece hafif yanıklar var.”

Fotoğraf: DHA

Ağır yaralı hayvanlar kesime gönderildi

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ekiplerin yangında etkilenen araziyi taramaya devam ettiğini bildirdi. Dört köyü etkileyen yangında hayvan yetiştiricilerinden bazıları hayvanların tedavi edilirken acı çektiklerini söyleyip ekiplere tepki gösterdi, hayvanların ET ve Süt Kurumu’na kesime gönderilmesini talep etti.


Fotoğraflar: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Yaralı 11 hayvanı, Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği tedavi edecek

Yangında yaralanan 11 hayvan, Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği aracılığıyla dün gece tedavi için İstanbul’a sevk edildi. Dernek Başkanı Okan Oflaz, yaralı hayvanlardan 14’ünü daha kurtarmak istediklerini bildirdi. Sosyal medya hesabından da açıklamalarda bulunan Oflaz, tedavi etmek istedikleri hayvanların sahiplerine ödeme yapmaları gerektiği için bağış çağrısında bulundu.


Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

“Bölgede henüz bulunamayan hayvanlar var”

Dernek olarak 40 kişiden oluşan bir veteriner hekim grubuna sahip olduklarını söyleyen Oflaz, yangın bölgesindeki hayvanlar hakkında şunları söyledi:

“Yaralı hayvanlar ek tedavileri yapılıp İstanbul’daki ekibe götürülecekler. Bölgede henüz bulunamayan hayvanlar da var. Yaşam şansı olan hayvanları almaya çalışıyoruz. Et ve Süt Kurumu, ağır yaralı hayvanları İl Tarım’ın kendilerine yönlendirdiği ve hepsini keseceklerini söylüyor. Biz bazı hayvanların yaşama şansı olabileceğini söyledik. Yanık farklı bir alan, bizim ekibimiz bu hayvanları tedavi edebilir. Et ve Süt Kurumu her hayvan için 7 bin lira bedel belirledi. Bizim hayvanların sahiplerine ödeme yapmamız gerekiyor. Başka türlü bu hayvanları kurtarma şansımız yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir